1. Środek ciężkości – środki stóp
2. Krocze skierowane na punkt środkowy linii łączącej środki stóp
3. Tan Tien – wessanie i kondensacja
4. Ming Men – projekcja i ekspansja
5. Korona – podwieszona
6. Mostek  – wessanie i kondensacja
7. Kua – zachowaj energię w centrach stawów biodrowych
8. Opuść ramiona nad biodrami
9. Podwinięcie żeber
10. Dziewięć pełnych i jedno puste na stopie
11. Łokcie zawijające się w dół
12. Kolana wskazujące w stronę dużych palców stóp
13. Równowaga Yin i Yang

W czasie konfrontacji fizycznej powstaje wiele czynników, które mogą zaburzyć dyscyplinę mentalną i umiejętność zastosowania odpowiednich środków. Celem I Liq Chuan jest wyzwolenie się z nawyków, odruchów i/lub stosowania uprzednio ustalonych technik podporządkowania sobie przeciwnika. Poruszamy się w zgodzie z naturą panujących warunków tego, jak jest i z wykorzystaniem koncepcji „Obecności”, „Bezkształtności” i „Neutralności”. Podążając za tymi zasadami, ćwiczący I Liq Chuan może wyłamać się z reakcji opartej na myśleniu i nawykach. Potrzebujemy więc punktu odniesienia dla akcji i reakcji. Tym punktem odniesienia jest 13 Punktów. Są one „obecnymi punktami” lub „żywymi punktami” wciąż zmiennego ruchu, które należy bezustannie równoważyć z Yin i Yang i harmonizować z danymi w każdej chwili warunkami. W związku z tym punkty te stanowią odniesienie dla wszelkich działań. Jako, że w konfrontacji fizycznej ma miejsce ciągły ruch, właściwym sposobem dostarczenia mocy do wszystkich ruchów jest równoważenie tych „żywych” czy „obecnych punktów” w każdej chwili.

13 Punktów i powięź

13 punktów jest narzędziem, dostarczającym wyrafinowanej i uporządkowanej metody weryfikacji optymalnego ustawienia ciała i stanu gotowości do kontaktu w walce. Połączenia fizjologiczne, przebiegające pomiędzy tymi punktami, są w najwyższym stopniu istotne. Wszystkie mięśnie, kości, ścięgna, wiązadła, chrząstki, nerwy, naczynia i organy otoczone i połączone są wysoce unerwioną, włóknistą siecią, zwaną powięzią. Przenika ona ciało niczym trójwymiarowa pajęczyna, wspomagająca funkcje i świadomość ‚Yin i Yang’.

Yin i Yang

Ogólnie rzecz biorąc, mięśnie, które składają ciało do pozycji embrionalnej są ‚Yin’, zaś te, które rozszerzają ciało i kończyny do pozycji wyprostowanej są ‚Yang’. Głębsza analiza anatomii pokazuje jednak, że zależności te są bardziej złożone, a funkcje niektórych mięśni Yin i Yang pokrywają się. Powięź przenosi moc pomiędzy mięśniami szkieletowymi a wszystkimi innymi tkankami, włączając w to narządy wewnętrzne, mózg i rdzeń kręgowy. Zrozumienie tych zależności może być pomocne w określeniu optymalnych sposobów dystrybucji mocy – zarówno pod kątem zdrowotnym, jak i sztuk walki.

Biorytmy

Cykle fizjologiczne, takie jak oddech i krążenie płynów, mają wpływ na naszą równowagę. Należy je więc obserwować i efektywnie współdziałać z nimi, a także z innymi procesami, które wpływają na naszą ogólną wydajność. Umiejętność rozpoznania dynamiki układów dokrewnego, nerwowego i krążenia również stanowi szczególnie istotny element naszego obszaru zainteresowania.

Źródło: I Liq Chuan System Guide
Tłumaczenie: Bartosz Samitowski

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz