Chin Lik Keong

„Nie patrz na ruch. Patrz na zasadę stojącą za ruchem.”

Twórcą I Liq Chuan był Chin Lik Keong. Studiował on sztuki walki u kilku nauczycieli. Należeli do nich Sifu Lee Sum, ćwiczący styl Lee i Sifu Len, uczący Oka Feniksa (techniki uderzeń na punkty witalne). Jego ostatnim Sifu był Lee Kam Chow, nauczyciel stylu Feng Yang Lu Yi, zwanego także Hsing-I Bagua lub Liew Mun Pai.

Chin Lik Keong był bardzo utalentowanym praktykiem sztuk walki i był znany ze swoich wyjątkowych zdolności. W 1968 inny uczeń Lee Kam Chowa, Kong Siew San, poprosił go, by ten zaczął uczyć w swoim domu. Kong Siew San zaprosił do treningu kilka innych osób i tak powstała pierwsza grupa. Do wczesnych lat 70-tych umiejętność Chin Lik Keonga łączenia i wyodrębniania najważniejszych elementów technik pochodzących z różnych stylów przyniosła mu szacunek wśród kolegów, którzy uznali go za swojego Sifu.

Demonstrując swoje zdolności, nie uczył technik, a raczej pokazywał, jak poradzić sobie z siłą przeciwnika. Nauki Mistrza Chin Lik Keonga zaczęły być nazywane „sztuką mistrzów”, ponieważ potrafił on pomóc ekspertom sztuk walki wznieść ich umiejętności na wyższy poziom. Z biegiem lat treningu i kontemplacji Mistrz Chin Lik Keong sprowadził swoje zdolności do fundamentów ruchu zgodnego z naturą ciała. Rozwinął je i ewoluował poza granice stylu. Urzeczywistnił esencję przenikającą wszystkie style, samą nie będącą stylem, a zatem odkrył coś nowego; podejście oparte na wrażliwości, uwadze i podstawach naturalnej, zrównoważonej koordynacji. Nie planował tworzenia nowego systemu. Czyniąc jednak swój wgląd w moc uwagi i poznania centralną ideą swojego nauczania, niechybnie rozwinął nową metodę wraz z towarzyszącym jej zestawem zasad, strategii i taktyk. „Nie patrz na ruch”, mówił. „Patrz na zasadę stojącą za ruchem.”

Mała grupa, która powstała w 1968, do 1973 rozwinęła się w małą szkołę sztuki walki prowadzoną przez nowego Sifu, Chin Lik Keonga, w domu Kong Siew Sana. W tym okresie Kong Siew San zaprosił do szkoły Wong Choon Chinga, który szybko stał się oddanym uczniem i podporą Sifu Chin Lik Keonga. Wong Choon Ching był dyrektorem liceum w Kuala Lumpur. Pomógł w przeniesieniu treningów z domu Kong Siew Sana do sali gimnastycznej w jego szkole.

Wong Choon Ching rozumiał potrzebę sformalizowania i nazwania nauk Chin Lik Keonga w celu odróżnienia ich od innych stylów, które pierwotnie go zainspirowały. Droga Chin Lik Keonga do mistrzostwa była oryginalna, innowacyjna i własna. Jego uczniowie również rozumieli i doceniali tę potrzebę, wspierając swojego Sifu w drodze do formalizacji. Wong Choon Ching zaproponował nazwę I Liq Chuan, która miała uchwycić esencję nauki Wielkiego Mistrza China, opierającą się na I – Świadomości i Liq – Sile. W kolejnych latach publikowano artykuły o Chin Lik Keongu i o I Liq Chuan. Niektórzy z uczniów reprezentowali I Liq Chuan na zawodach, przyczyniając się do ustanowienia tej nowej sztuki.

W celu dalszej formalizacji szkoły i jej legalizacji w świetle prawa o stowarzyszeniach, w 1976 powołano Malezyjskie Stowarzyszenie I Liq Chuan.

Chin Lik Keong zaczął uczyć publicznie i do końca życia prowadził poranne zajęcia w parku.

Sam F. S. Chin i Chin Lik Keong

W 1991 jego najstarszy syn, Sam F. S. Chin, przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych. Zaczął uczyć I Liq Chuan w klasztorze Chuang Yen w Caramel w stanie Nowy Jork. Wielki Mistrz Chin Lik Keong kilkakrotnie odwiedził klasztor. Pracował w tym czasie z synem nad rozwojem Formy 21, Formy Motyla i ćwiczeń podstawowych. Po tym, jak Sam F. S. Chin rozwinął program I Liq Chuan, sztuka ta zyskała popularność w Stanach Zjednoczonych i dotarła do krajów Europy i Europy Wschodniej. Legendarne umiejętności syna Chin Lik Keonga przyciągała uczniów z każdego zakątka świata, pozwalając szerszej audiencji docenić i uhonorować nauki założyciela stylu, Chin Lik Keonga.

W 2009 Wielki Mistrz Chin Lik Keong postanowił przekazać odpowiedzialność za linię nauczania stylu swojemu najstarszemu synowi, choć sam nigdy nie przestał uczyć. Jego skromny styl nauczania sprawiał, że ludzie czuli się w jego domu mile widziani. Prowadził cotygodniowe zajęcia w parku oraz dwa razy w tygodniu we własnym domu. Jego niezwykłe zdolności inspirowały ćwiczących sztuki walki na każdym poziomie zaawansowania aż do jego ostatniego dnia.

Wielki Mistrz Chin Lik Keong odszedł w pokoju w wieku 84 lat w dniu własnych urodzin, 7 lipca 2014 roku. Każdego lata uczniowie I Liq Chuan z całego świata jeździli do Malezji aby go odwiedzić i ćwiczyć w jego domu. W 2014, przyjechali aby oddać hołd i pożegnać twórcę ich stylu. W czasie swojego życia widział, jak jego sztuka rozwinęła się od małej grupki czterech osób do prężnie rozwijającej się międzynarodowej sieci uczniów oddanych zadaniu osiągnięcia najwyższych zdolności i przekazywania sztuki kolejnym pokoleniom.

 

Źródło: iliqchuan.com
Tłumaczenie: Bartosz Samitowski

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz